9. ÇEŞME KİTAP ve KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ, 25 Temmuz ~ 10 Ağustos 2014

Çeşme Aya Haralambos Kilisesi’nde sanat severler bu yaz da müziğe ve sanata doyacak. Çeşme Belediyesi ve Ozan Yayıncılık organizasyonu ile gerçekleştirilecek olan “9. Çeşme Kitap ve Kültür-Sanat Günleri” 25 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında bu tarihi mekanda yer alacak. Günümüzde bir kültür merkezi olarak hizmet veren Aya Haralambos Kilisesi geçtiğimiz Haziran ayında bir müzik şölenine yaptığı ev sahipliğinin ardından, 28 Temmuz Pazartesi günü saat 19.00’da bir kokteyl ile mekanda açılacak olan Kedi Kültür Sanat Merkezi, İMOGA (İstanbul Grafik Sanatları Müzesi) ve Fotoğraf Sanatçısı Arzu Sandal’ın koleksiyon sergileri ortak bir çalışmanın sonucunda sanat meraklılarına keyifli bir seyir vadediyor.

Varlığı bir Rum Ortodoks Kilisesi olarak inşa edildiği 1832 yılına dayan Aya Haralambos Kilisesi’nin restorasyonu 2012 yılında gerçekleştirilmişti. Çeşme’nin önemli kültür varlıklarından olan kilise, yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından hem mükemmel akustiği hem de büyülü atmosferinden dolayı İzmir ve çevresinde gerçekleştirilen etkinliklerde ilk tercih edilen mekanlar arasında. Sahip çıkılan kültürel mirasımızın bugün toplumun tüm kesimlerine açık bir kültür merkezi olarak hizmet vermesi ise, bu tarihi mekanın günlük yaşantının içinde canlı tutulmasına olanak sağlıyor. Öte yandan mekanda gerçekleştirilen etkinlikler Çeşme’nin merkezinde sosyal yaşantıya katkıda bulunarak, yerel halk, yerli ve yabancı turistler için bir cazibe merkezi yaratmakta.

9. Çeşme Kitap ve Kültür-Sanat Günleri’nde, kullanılan mekanın yarattığı etkiyi pekiştiren etkinlikler arasında müzik dinletileri, yazar ve sanatçılar ile yapılacak söyleşiler bulunuyor. İki eseri ile sergide yer alan Bedri Baykam ile 3 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan söyleşi de bu etkinlikler arasında. Ayrıca, 29 Temmuz Salı günü saat 21:30’da Halim Yazıcı ve Muhsin Kıratlı’nın katkılarıyla “Beyaz Caz Sokağı” Şiir ve Müzik dinletisi gerçekleştirilecek. Ardından 31 Temmuz Perşembe günü saat 21:30’da bu tarihi mekanda Cengiz Keskiner ile “Kültür Varlıkları” üzerine bir söyleşi yapılacak. Kısacası, bu yaz da yolu Aya Haralambos Kilisesi’ne düşenler hayal kırıklığına uğramayacak.

Sergi Kapsamında görülebilecek eserler:

KKSM Koleksiyonu: Adnan Turani, Arzu Sandal, Aysel Çırpanlı, Bedri Baykam, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Çetin Erokay, Ekin Erman, Hasan Rastgeldi, İlke Veral Coşkuner, Nail Özlüsoylu, Süleyman Saim Tekcan, Tüzüm Kızılcan, Yusuf Tuvi

Arzu Sandal Koleksiyonu: Adnan Çoker, Burhan Doğançay, Cahit Koççaban, Ekrem Kahraman, Ergin İnan, Ferruh Başağa, Gencay Kasapçı, İlhan Berk, Mine Arasan, Tomur Atagök, Özdemir Altan, Selahattin Yıldırım, Vahit Novruzov, Volkan Coşkun, Zafer Erkan, Zahit Büyükişleyen

İmoga Koleksiyonu: Burhan Doğançay, Mustafa Ata, Süleyman Saim Tekcan