HÜR TEŞEBBÜS Sanat Gurubu; Fatih Karagül – M. Berrin Kayman- Eren Rifat Okay

05~17 Kasım 2015

“An-Moment” Hür Teşebbüs  Sanat Grubu’nun  ikinci sergisi.  Kendilerini modern  romantik  olarak tanımlamakta  olan  grup  üyeleri bu  sergilerinin  konseptini  “an”  olarak  belirlemiştir.  An sorulduğunda;  modern  romantizmi üç dayanağa  bağlamaktadırlar:  Birincisi aklın  yoğun  olarak etkilemesi,  ikincisi; yaşanılan  anın  şiddetle  farkına  varılması,  üçüncüsünün  ise  yaşamsal olgunluğun  en  etken  güç kaynağı olduğunu  belirtmektedirler.   Değeri,  korumak  için  en  önemli zaman  “an”  dır.  Geçmişteki  romantik  akımlardan,  fütürizm,  sembolizm,  kübizm gibi akımları realize  ederek  eser  üretimlerini gerçekleştirmektedirler. Grup  üyelerinin  kimi zaman  arketip  kullanmalarının  nedeni tüm insanların  hayallerinin benzerlikler  taşımasıdır.  İletişim başlangıcı olarak,  bunu  çok  önemsemektedirler.  Üyelerce  seçilen konular  genellikle  bağlantısız olabilmekte.  Bu  durum,  içinde  bulunduğumuz çağın  getirdiği günlük  sürprizlerin,  yanar  döner  olmasıyla  ilgili. Dünyada  görünen  karmaşa  da  bu noktada  etken.  Bu  karmaşa  ve  düzensiz yaşamaya  zorlanmamız,  özgürlüklerimizi kaçamak kayıntılar  için  çıkınlar  gibi,  yanımızda  gizlice  taşımaya  itiyor  bizleri.  “Hür  Teşebbüs” romantik  bir  özgürleşme  arayışıdır.  Ayrıca  “an”ı kutsar.  Özgürlük  tam zamanında,  anlık başkaldırabilme  cesaretlerine  zeki bir  bilinç ve  görüye  bağlıdır.  Başlangıç sinsice  çağın  üstümüze yıkmaya  çalıştıklarına  her  zaman  bir  duruş  sergilemekle  olur.  Artık,  kolektif  başkaldırı ne  yaptığını bilmeyen  güruhların  aşırı türemesinden  dolayı çözüm olmaktan  çıktı.  Unutulmamalıdır  ki, bir doğru  gerçekten  doğru  ise  önce  estetik  taşır!

M.Fatih KARAGÜL:

1971 Nişantaşı İstanbul.

1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 1997 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans ve 2002 yılında Sanatta Yeterlik eğitimlerini tamamladı. Ulusal ve uluslararası sanatsal etkinliklerde yer aldı ve projeler gerçekleştirdi. Polonya, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, A.B.D., Singapur ve K.K.T.C. de sergi, bienal, kongre, sempozyum ve çalıştaylara katıldı. 4 kişisel sergi açtı. Alanında 4 adet sanat ödülü bulunmaktadır. 1992-1997 yılları arasında Çanakkale Assos arkeolojik kazısında 6 dönem gönüllü restoratör olarak çalıştı. 1999 yılından beri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde görev yapmaktadır.

M.Berrin KAYMAN

1975 İZMİT

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde 1999 Lisans, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde, 2010 Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Heykeltraş Yunus TONKUŞ ile heykel  çalışmalarına devam etmektedir.

2005 yılında Japonya’da, Tokoname şehrinde, Geleneksel Japon seramikçiliğinde, Anagama, Noborigama fırınları ile ilgili  inceleme, uygulamalı fırın inşası ve geleneksel pişirim yöntemleri üzerine çalışmalar yaptı. 2009 yılında, Singapur Art Show kapsamında, Singapore Art @ Wessex Estate Art Comunity Open Studio, Joy Clay & Art Studio’da, davetli sanatçı olarak Geleneksel Çanakkale seramikleri üzerine, Seramik demostrasyon gerçekleştirdi. 1998 Yılında “İzmir Rotary Kulübü Altın Testi Seramik yarışmasında ”BİZİM SINIF” adlı eseriyle Özel Ödül”, 2000 yılında, “T.C. 61. Devlet Resim, Heykel, Özgün Baskı ve Seramik Yarışması – Seramik Dalında “SU” adlı eseriyle, Başarı Ödülü” aldı.  Üç kişisel, Seramik sergisi bulunmaktadır. Ulusal ve uluslar arası pek çok karma sergilerde eserleri sergilenmiş olup, Japonya, Singapur, Yunanistan, ABD, Bosna Hersek ve Türkiye’de, kurum ve şahış koleksiyornlarında eserleri bulunmaktadır. 2001 yılından beri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde, Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Eren Rifat OKAY
1967 Yılında Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde doğdu
1986 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi “Seramik Cam” programına girdi .
1990 Yılında ayni üniversitede Yüksek lisansa , 1993 Yılında Sanatta Yeterliğe girdi.
1997 – 2005 yılları arasında Temel Sanat Eğitimi Bölümünde görev yapmıştır.
2009 dan itibaren Ç.O.M.Ü de desen kompozisyon derslerine girmeye başladı. Burada Grafik Resim ve Seramik bölümlerinin desen ve kompozisyon derslerini aralıklarla vermeye devam etmektedir.
Çalışmaları:
Yurt içi ve yurt dışında özel koleksiyonlarda eserleri olan Eren Okay’ın Resim, Heykel, Tasarım ve Seramik alanında çalışmaları bulunmaktadır. Son dönemlerde sadece resim ağırlıklı çalışmaktadır.
Rotary Kulübü Rotarack ödül heykelciği tasarımı, Gazeteci yazar Leyla Umar evi Seramik pano tasarımı, İş Bankası “Casaba” 78 m.kare duvar resmi (mural), Özlem Kristal, 9 figürlü rölyef pano vb .İsmail Hakkı Oygar Seramik tasarım yarışmasında 2. lik ödülüne sahiptir. Hür teşebbüs Grubu ile ilk sergilerini İstanbul “Antik Sanat Galerisinde ” gerçekleştirmişlerdir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “HÜR TEŞEBBÜS Sanat Gurubu; Fatih Karagül – M. Berrin Kayman- Eren Rifat Okay

Comments are closed.

error: Content is protected !!