Aysel Çırpanlı, “Gülümse”

12 Şubat 2016-
“GÜLÜMSE” Tablet Resimleri, Dijital Baskı Sergisi.

1937 doğumlu Aysel Çırpanlı, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Zeki Faik İzer Atölyesi’nden 1967 yılında dereceyle mezun oldu. Salzburg Uluslararası Yaz Akademisi’nde Oskar Kokoshcka Atölyesi’nde çalışan sanatçı, daha sonra İzmir’e yerleşerek kendi resim atölyesini kurdu. Resim anlayışını kendini tekrarlamaktan kaçınmak ve özgün, yenilikçi eserler üretmek temeli üzerine inşa etti. Bu çerçevede, resim sanatının zor ve farklı tekniklerini keşfetmeye olan ilgisini yaşamının tüm dönemlerinde sürdürdü.

400’e yakın tablosu yurt içi ve yurt dışındaki özel koleksiyonlarda bulunan Aysel Çırpanlı’nın 2015 İzmir Devlet Yılında Resim Heykel Müzesi Sergi Salonu’nda açtığı Retrospektif Resim Sergisinde, sanatçının akademi yıllarından itibaren bugüne kadar ürettiği sokaklardan insan manzaraları serisinden bir seçki, portre çalışmaları, farklı tekniklerle üretilmiş natürmortlar ve son dönemde üzerinde çalıştığı, arkadaşlıklar ve İzmir’e ait hatıraları konu alan çalışmalarını da içeren 134 eseri yer aldı.

Uzun yıllar bu alanda eğitmenlik de yapan ve 2016’da sanatının ellinci yılını kutlayan Aysel Çırpanlı, yaşamını sürdürdüğü İzmir’de sanat tutkusunu genç nesillere ve resme ilgi duyan sanatseverlere aktarmaya devam ediyor. Sanatçının “Gülümse” adını verdiği bu sergide, sayısal teknikle, tablet bilgisayarda ürettiği ve sınırlı sayıda çoğaltılan imzalı ve numaralandırılmış güncel eserleri yer almakta.

Orada Seçili galeri veya galeri silindi.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Aysel Çırpanlı, “Gülümse”

Comments are closed.