Hakkımızda / About Us

KEDİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ KKSM, 2009 yılında İzmir’in kültürel yaşantısına katkıda bulunmak üzere Güniz ve Cengiz Can tarafından kurulan bir özel sanat galerisidir. Galerinin amacı sanat eserlerinin salt alınır satılır bir meta olarak görüldüğü bir mekan olmaktan kaçınarak; yaşayan ve gelişen, ziyaretçileri aracılığıyla şekillenen fakat belirli bir sanat politikasına sahip bir mekan olma özelliğini koruyarak çerçevesi içine aldığı kitlelerin sanat anlayışını daha geniş kitlelerle buluşturmak ve usta sanatçıların üretimlerinin yanı sıra bu göz ardı edilen kitlelere de sahip çıkmak olmuştur. Özellikle Türk Sanatının değerli ustalarının eserlerinden oluşan koleksiyonunun içine adını son dönemde duymaya başladığımız genç ve yetenekli sanatçıların eserlerini ekleyerek, genç kuşağın üretiminin desteklenmesi gerektiği KKSM tarafından vurgulanmıştır. KKSM’de sergi haricinde birçok sanatsal etkinlik de gerçekleştirmiş, merkezin kültürel paylaşım platformu olma yolundaki hedefine katkı sağlanmıştır. Sanat Sohbetleri, atölye çalışmaları, yarışmalar, söyleşi ve paneller düzenlenen merkezde ziyaretçi talepleri, organizasyon aşamasında her zaman ön planda tutularak interaktif bir etkinlik planlaması gerçekleştirilmiştir. Etki alanını ve hedef kitlesini daima genişletmeyi hedefleyen KKSM, çeşitli proje ve çözüm ortaklıkları ile belediyeler, sivil toplum örgütleri, dernek ve vakıfların yanı sıra birçok eğitim kurumu ile bir araya gelerek topluma değer katan çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Haziran 2016 itibariyle KEDİ Kültür Sanat Merkezi fiili ve ticari çalışmalarını sonlandırma kararı almış bulunmaktadır. Bugüne kadar çalışmalarında; katılımlarıyla, dostluklarıyla destek veren tüm sanatseverlere, sanatçılara ve dostlarına, KEDİ Kültür Sanat camiası teşekkürlerini sunmaktan mutluluk duymaktadır.

KEDİ bundan böyle sanal ortamda ticari olmayan sanatsal ve kültürel faaliyetlerini sürdürecektir.


KEDİ CULTURE & ARTS CENTER KKSM has been a private art gallery established by Güniz and Cengiz Can in 2009, to contribute to the cultural setting of Izmir. The main aim of the gallery was to communicate the artistic sense of certain groups included in its frame with a wider audience and to preserve the artistic production of these often-ignored parties along with the production of masters in art by creating a living and developing space, shaped by its audience but also had a certain art policy; avoiding to become a venue where artworks are seen as merely objects to be bought and sold as a commodity. By incorporating the works of young and talented artists whom we’ve recently begun to notice, into the selection of works by the Masters of Turkish Art, KKSM emphasised the need to support the artistic production of young artists. KKSM contributed to its goal of becoming a cultural share-based platform through realising various cultural activities. In the centre where Art Talks, workshops, competitions, interviews and panels were held, the audience demands were always considered in the organisation process and an interactive activity planning was embraced. KKSM, aimed to constantly expand its impact area and target audience, carried out works that added value to the community via its numerous project and solution partnerships it formed with municipalities, non-governmental organizations, associations as well as many educational institutions.

As of June 2016, Kedi Culture and Art Center has decided to finalize its actual and commercial works. KEDI Culture and Art community are very glad to thank all art lovers, artists and fellows who have given support up until today with their participations and companionships in its works.

KEDİ, from this day on, will resume its non-commercial artistic and cultural functions through its online platform.