Charles Emir Richards

CHARLES EMİR RİCHARDS, “BARİKAT” Belgesel Sergi
26 Nisan 2016 –
Yakın Tarihin Belgesel Fotoğrafları Kedi Sanat’ta “Barikat” İzmir’de

Geçtiğimiz günlerde Teoman’ın “Limanında” parçasına çektiği, Suriyeli mültecilerin yaşamlarını ele alan çarpıcı çekimlerinin yer aldığı, video klibin yönetmeni olarak adından sıkça söz ettiren Charles Emir Richards, İzmir’de fotoğrafseverler ile bir araya gelecek.

Yakın tarihimizin en önemli toplumsal olaylarından biri olan ve Gezi Parkı’ndan Türkiye’ye yayılan eylemlerin fotoğrafları ile tanıdığımız, “Barikat” başlıklı kitap projesi ile bir döneme ışık tutan Charles Emir Richards, Kedi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek sergi ve söyleşiyle sanatseverlerle buluşuyor.

Haziran hareketi ve ruhunun görsel kaydını tutan, Barikat adlı kitabıyla raflarda yerini alan Richards, özellikle yabancı haber kanallarının referans verdiği bu fotoğraflarını İzmirli ziyaretçilere yine aynı isimli sergisiyle sunuyor. Geçtiğimiz yıl Kedi Kültür Sanat Merkezi tarafından organize edilen 2. Uluslararası Görsel Sanatlar Buluşması kapsamında söyleşiye katılan Richards, İzmirlilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmıştı.

29 Nisan’daki Söyleşiye Yoğun Katılım Bekleniyor

Richards’ın merakla beklenen kişisel sergisi Barikat, 28 Nisan Perşembe günü saat 18.30’da açılacak. 31 Mayıs’a kadar görülebilecek sergi, ayın önemli etkinlikleri arasında şimdiden yerini aldı. Reklam filmleri ve müzik kliplerine yaptığı yönetmenliğin yanı sıra belgesel fotoğrafçı kimliği ile tanınan Charles Emir Richards’ın söyleşi ve imza günü de 29 Nisan Cuma, 16.00 – 18.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Yoğun katılım beklenen toplantı için KKSM’ye önceden kayıt yaptırmak gerekiyor.

CHARLES EMIR RICHARDS

San Francisco’da Türk bir anne ve Amerikalı bir babadan dünyaya gelen Charles Emir Richards iki ülke arasında gidip gelerek büyümüştür.

1994 yılında Art Center College of Design’dan film alanında dereceyle mezun olmuştur. Los Angeles’da yaşadığı dönemde Mavi Sakal’ın “İki Yol”u ile birlikte müzik videoları yönetmeye başladığı 1997 yılına kadar film endüstrisinde kamera ve ışık işlerinin yanı sıra ikinci ünite yönetmenliği yapmıştır.
İki yıl sonra, halen devam etmekte olduğu ve işleriyle birçok ulusal ve uluslararası ödül aldığı reklam yönetmenliğine başlamıştır. Müşterileri arasında VW, Peugeot, Coca Cola, Fanta, HSBC, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Sony gibi firmalar bulunmaktadır.
2011 yılında Charles, Manga’nın “Fly to Stay Alive” şarkısına çektiği kliple müzik videoları çekmeye yeniden başlamıştır. Bu video, MTV Avrupa listelerinde Lady Gaga, Rihanna ve Beyonce gibi isimlerin önüne geçmiştir.

2006 yılında Rolling Stone için “ciddi” fotoğrafçılığa başlayarak, rahatlatıcı bir hobi olarak gördüğü bu alanı ikincil bir işe dönüştürmüştür. O zamandan bu yana, Vogue ve GQ dergilerinde düzenli katkıda bulunan fotoğrafçılardan olmuştur.
2014 yılında İstanbul’daki Gezi Protestolarındaki barikatları belgelediği ve dördüncü fotoğraf kitabı olan “Barikat”ı yayınlamıştır.

Charles halen doğduğu gibi İstanbul ve Los Angeles arasında gayretli bir denizci ve hevesli bir blues gitar öğrencisi olarak yaşamını sürdürüyor.

« arasında 2 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “Charles Emir Richards

Comments are closed.