Despina Stathaki & Meltem Erşen

DESPINA STATHAKI
RESSAM
Ege’nin güzel adalarından biri olan Sakız’da doğup büyüyen Despina, Atina’da Güzel Sanatlar ve Sanat Tarihi okumuş, burada bir çok kez eserlerini başarıyla sergilemiştir.
Tiyatroda senaryo yazarı ve kostüm tasarımcısı olarak çalışmıştır.
Şu anda, sanat galerisinin bulunduğu Sakız adasında iç dekoratör olarak çalışıyor ve sanatsal ilhamlarının peşinden gidiyor.
Bu çalışma Yunan ve Türk kültürlerinden esinlenmiştir. Yunanlıların ve Türklerin inandığı sihirli tılsımları, nazar boncuklarındaki kem gözlerden koruyan gücü içerir. İri gözlü, güzel kadınlar olan biten herşeyi sesssizce izlerken Nazar’ı da uzak tutuyor ve Ege Denizi üzerinde Doğu’ya doğru uçan sihirli bir halıda ortak köklerimizi arayan sıra dışı bir serüvene davet ediyorlar. Yağlı boyalar, tuvaller, cam boncuklar ve pleksiglaslar bu atmosferi yaratıyor.Sevgili arkadaşı Meltem’i ilk gördüğü andan itibaren kendilerini çok eski 2 arkadaş gibi hissettiler. İnanıyor ki, resimlerindeki kızlar canlanacak olsa, Meltem’in şahane takılarını takarlardı. KEDI Sanat Galeri’sindeki bu sergi her iki sanatçı içinde sabırsızlıkla bekledikleri büyülü bir etkinlik olacak.
Önceki Sergileri:
1991 “Golden Odyssey” Sakız,
1993 “Golden Odyssey” Sakız,
1994 “Art Space IRIS” Sakız,
1998 “Art gallery” Sakız,
1999 “ 8 Western” Atina,
1999 “Buzianis Hall” Atina (Atina belediyesi tarafından tertiplenmiştir),
2000 “Art Gallery” Sakız,
2002 “Art Gallery” Sakız,
2004 “Art Gallery” Sakız,
2007 “Art Space PANTAZIDIS” Atina.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΣΤΑΘΑΚΗ
ΖΩΓΡΑΦΟΣ
Γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Χίο/Ελλάδα, σ’ ένα όμορφο νησί του Αιγαίου.
Σπούδασε καλές τέχνες στην Αθήνα, όπου έχει εκθέσει πολλές φορές με επιτυχία τη δουλειά της. Έχει εργαστεί ως σκηνογράφος και ενδυματολόγος στο θέατρο. Επίσης δραστηριοποιείται σα διακοσμήτρια εσωτερικού χώρου στη Χίο, όπου διατηρεί το δικό της κατάστημα – εκθεσιακό χώρο, ενώ πάντα αναζητεί την καλλιτεχνική έμπνευση.
Αυτή της η δουλειά, είναι εμπνευσμένη από την ελληνική και τουρκική κουλτούρα.
Αφορά ξόρκια, μαγικά φίλτρα, φυλαχτά για το κακό μάτι, που αποτελούν κοινή πίστη και των δύο λαών.
Όμορφες γυναίκες με τεράστια μάτια που παρακολουθούν σιωπηλά ότι γίνεται, ξορκίζουν σαν σύγχρονα “ mashallahs” το κακό. Μια πρόσκληση σε ένα ψυχεδελικό ταξίδι πάνω σε ένα μαγικό χαλί που ταξιδεύει πάνω από το Αιγαίο προς την Ανατολή, ψάχνοντας τις κοινές μας πολιτιστικές ρίζες.
Τα υλικά της είναι λαδοχρώματα σε καμβά, χάντρες, γυάλινες ψηφίδες και plexi glass.
Η γνωριμία της με τη φίλη της Μελτέμ και τα υπέροχα κοσμήματα της ήταν ηλεκτρική και καταλυτική.
Πιστεύει πως αν τα κορίτσια που ζωγραφίζει ζωντάνευαν ένα βράδυ, θα φόραγαν τα κοσμήματα της Μελτέμ.
Έτσι η έκθεση στο χώρο τέχνης KEDI είναι και για τις δύο καλλιτέχνιδες μοιραία και μαγική από μόνη της.
ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ
1991 GOLDEN ODYSSEY – ΧΙΟΣ,
1993 GOLDEN ODYSSEY – ΧΙΟΣ,
1994 ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ ‘’ΙΡΙΣ’’ – ΑΘΗΝΑ,
1998 ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ – ΧΙΟΣ,
1999 ΧΩΡΟΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ‘’8 ΔΥΤΙΚΑ’’- ΑΘΗΝΑ,
1999 ΑΙΘΟΥΣΑ ΜΠΟΥΖΙΑΝΗ – ΑΘΗΝΑ,
2000 ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ – ΧΙΟΣ,
2002 ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ – ΧΙΟΣ,
2004 ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ – ΧΙΟΣ,
2007 ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΧΝΗΣ ΠΑΝΤΑΖΙΔΗΣ –ΑΘΗΝΑ

DESPINA STATHAKI
Artist
The artist was born and raised on the pictursane island of Chios, Greece in the Aegean Sea. She studied Fine Arts in Athens, where, many times her work has been successfully exhibited.
She worked as a stage and Costume Designer for the Theatre.
Currently, she works as an interior designer in Chios, where her showroom is located, while pursuing her artistic inspirations.
This work is inspired from both Greek and Turkish culture. It concerns magic spells, filters and protection from the ‘’ Evil Eye ‘’, something that both Greeks and Turks believe. Beautiful women with big eyes, silently watch everything that happens.
They exorcise the Evil Eye and invite us to a psychedelic trip on a magic carpet that flies over the Aegean Sea to the East, searching for our common cultural roots.
Materials like oil colors, canvas, glass beads, plexi glass, create the atmosphere.
The artist’s meeting with her dear friend Meltem, was catalytic and electric.
She believes that if the girls in her paintings came alive, they would put on Meltem’s wonderful jewelry.
So this exhibition in KEDI gallery is for both artists fateful and magic by its self.
PREVIOUS EXHIBITIONS
1991 “Golden Odyssey” Chios,
1993 “Golden Odyssey” Chios,
1994 “ Art Space IRIS” Athens,
1998 “Art Gallery” Chios,
1999 “8 Western” Athens,
1999 “Buzianis Hall” Athens (organized by the city of Athens),
2000 “Art Gallery” Chios,
2002 “Art Gallery” Chios,
2004 “Art Gallery” Chios,
2007 “Art Space PANTAZIDIS” Athens

MELTEM ERŞEN

Takı Tasarımcısıİzmir’de yaşayan Meltem Edik Erşen, EÜ Gida Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduğundan bu yana 23 yıldır Dış Ticaret konusunda çalışıyor. Yoğun iş yaşamının stresinden uzaklaşmak için eşi ve çocuklarının da desteği sayesinde boncukların, ipeklerin renkli dünyasına sığınıyor ve uzun yıllardır takı tasarlıyor.Çocukluk yıllarında arkadaşının babasına ait Görece’deki Nazar Boncuğu Ocağı’nda başlayan cam boncuk merakı, annesinden gelen el sanatları becerisi ile birleşince ortaya birbirinden güzel renkler ve eserler çıkmaya başlıyor. Malzemelerini gezdiği ülkelerdeki yerel el sanatları pazarlarından özenle seçen sanatçı her eserinden sadece 3 adet yapıyor.
Çok sevdiği ressam arkadaşı Despina ile tanışmaları, hobisini farklı bir boyuta taşımasına neden oluyor ve ilk sergisini 2008 yılında Sakız’da ATT ART Galeri’de açıyor. Şimdi iki sanatçı da İzmir’de Kedi Sanat Galeri’sinde 28 Nisan – 10 Mayıs arasında ortak sergi açmaktan gurur duyuyorlar…

ΜΕΛΤΕΜ ΕΝΤΙΚ ΕΡΣΕΝ Σχεδιάστρια κοσμημάτων

Η Μελτέμ Εντίκ Ερσέν , από τη Σμύρνη δραστηριοποιείται στις εξαγωγές 23 χρόνια μετά τις σπουδές της ως μηχανολόγος τροφίμων του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Μπήκε στον πολύχρωμο κόσμο της χάντρας και του μεταξιού για να δραπετεύει από το στρες του εμπορικού κόσμου, και με τη συμπαράσταση του συζύγου και των παιδιών της άρχισε να σχεδιάζει κοσμήματα.
Από περιέργεια που δημιουργήθηκε για τις χάντρες που ξορκίζουν το κακό μάτι, στην πόλη Γκόρες, άρχισε να παράγει έργα σε φούρνο που άνηκε σε φίλο του πατέρα της.
Σε συνδυασμό με το ταλέντο στη χειροτεχνία που κληρονόμησε από τη μητέρα της άρχισε να δημιουργεί πανέμορφα, χρωματιστά κοσμήματα . Συλλέγει τα υλικά της προσεκτικά στις αγορές όλων των χωρών που επισκέπτεται. Σχεδιάζει μόνο 3 κομμάτια από κάθε έργο τέχνης.
Μετά τη γνωριμία με την Ελληνίδα φίλη της, Δέσποινα είχε την ευκαιρία να εκθέσει για πρώτη φορά τη δουλειά της στη Gallery Attart / Χίο / Ελλάδα το 2008.
Και οι δύο καλλιτέχνιδες είναι περήφανες να κάνουν μαζί την έκθεση που θα γίνει στη Σμύρνη ( 28 Απριλίου – 10 Μαΐου 2011 ) στη Γκαλερί KEDI.

MELTEM ERŞEN
Jewelry Designer

Meltem Edik Ersen, is active in foreign trade business for 23 years after graduating from Food Engineering of Aegean University. She has taken herself covered in the colourful world of beads and silk, to escape from the stress of the business world with the support of her husband and children and started to design beading.

As her curiosity, which has started in a traditional evil-eye bead furnace in Görece, which belonged to one of her friend’s father, combined with the talent of handcrafts coming from her mother, she has started to create nice pieces in all colours. She has been selecting the materials carefully from the local handcraft markets in the countries she had visited. She designs only 3 pieces from each work of art.

After meeting her sincere friend, Despina, she had the opportunity to improve her hobby and opened her first exhibition in ATT Art Gallery in Chios / Greece in 2008. Both artists are proud to open a co-exhibition in Izmir during 28 April – 10 May 2011 in Kedi Art Gallery…

« arasında 2 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “Despina Stathaki & Meltem Erşen

Comments are closed.