İnci Tarakçıoğlu

“Kadınlı Kediler, Kedili Kadınlar” Resim Sergisi

Resim çalışmalarına 1980 yılında ressam Cavit Atmaca atölyesinde başladı. Daha sonra Prof. Dr. Cuma Ocaklı, Doç. Dr. Yavuz Seçkin, Serdar Leblebici atölyelerinde tekniğini geliştirdi. Suya ve pigmentlere hakimiyetini, renkli kişiliği ve ruhsal coşkusu ile bağdaştırarak uzun yıllar sulu boya tekniği ile de resim yaptı. Bu süreç içerisinde yağlıboya ve akrilik çalışmalarını da sürdürdü. Son dönem çalışmalarında tamamen akrilik tekniğine ağırlık verdi.
İnci TARAKÇIOĞLU’nun eserlerinde ışık, koyu değerler ve renk kontrastları belirgindir. Sanatçı 5 yıl “kedi” temasını işlemiş; Kedilerin munis tembelliklerini ve hırçın, ele avuca sığmaz özgür karakterlerini yansıtmıştır.
Genel hatları ile “kedi” teması üzerine çeşitlenen üretim sürecinde, plastik kaygıların ön planda tutulduğu, ifadenin vurgulandığı ve fantastik mekan kurguları eşliğinde temanın kullanıldığı bir dönemin yansımaları görülmektedir.
Suluboya gibi zor ve dinamik bir tekniğin üstesinden başarı ile gelinilen noktanın uzantısında, değişikliğe uğrayan teknik, yeni oluşumların da müjdecisi olmuştur. (Yağlı boya ve akrilik gibi) Bu dönem çalışmalarında, malzemenin olanakları doğrultusunda elde edilen dokusal zenginlik, benimsenen tema disiplininden uzaklaşmadan, iç dünya tasarımları ile bütünleştirilmiştir. Son dönem çalışmalarında “nü”ler ve bedenler üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmalarında ana temayı klasik hatlarından koparmadan ışık vurgulamaları dikkati çekmektedir.
Ankara Ressamlar Derneği ve İzmir Suluboya Ressamları Derneği üyesi olan İnci TARAKÇIOĞLU Türk Başarı Ödülleri kurulunca 2004 yılında “Vedide Baha Pars Başarılı Kadın Önderi” ödülü ile onurlandırılmıştır. Yaşadığı kent olan İzmir’in sosyal ve sanatsal gelişimine yaptığı katkılardan dolayı; İzmir Kültür Sanat ve Sosyal Dayanışma Platformu tarafından 2007 yılında “Yılın Sanatçısı” ve “İzmir Dostu” seçilmiştir.
Ankara Türkiye Ressamlar Birliği Dedeman Sanat Galerisi, İzmir Coşku Sanat Galerisi, İzmir Fransız Kültür Derneği Sanat Galerisi, Doğuş Holding İzmir Audi Sanat Galerisinde ve Hollanda’nın Brille kentinde, Galerie “De Vuije Vaetdoek” te kişisel sergiler açan İnci TARAKÇIOĞLU İzmir, Eskişehir ve Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerileri’nde, İzmir Amerikan Kültür Merkezi Sanat Galerisinde, İzmir Resim Heykel Müzesi, İzmir Atatürk Kültür Merkezi ve Yunanistan / Sakız Adası’nda Devlet Güzel Sanatlar Müzesinde, Çeşme / Alaçatı Belediyesi Sanat Galerisi’nde, Çeşme Klise Sanat Galerisinde açılan karma sergilere katıldı. Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan “Ege İlleri Tanıtım Fuarı” na davet edildi. 2006 senesinde ilki gerçekleştirilen “Ege Art Fuar”ına katıldı ve buralarda kişisel sergiler açtı. Son çalışmalarını 2007 senesi sonunda, İstanbul Moda Deniz Klubü Sanat galerisinde ve 2008 yılı başında ikincisi gerçekleştirilen ” Ege Art Fuarı” nda açtığı kişisel sergiler ile sanat severlerin görüşüne ve beğenisine sunmuştur. 2009 senesine Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezindeki kişisel sergisi ile başlayan sanatçı; Nisan ayında Hollanda Roterdam’ da Orion Camphill Kültür Merkezinde açtığı kişisel sergi ile seneyi tamamlamıştır. Eylül 2010 da Antalya’da Antalya Sanatçılar Derneği Sanat Galerisinde kişisel sergi açan Tarakçıoğlu Aralık 2010 tarihinde de Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen İzmir İlleri Sanat Fuarına katılmıştır.
Who Is Who Türkiye Ansiklopedisinin 2008 senesi baskısında yer alan İnci Tarakçıoğlu Uluslar Arası Plastik Sanatlar Derneği ( Assocition Internationale Des Art Plastiques ) üyesidir. Halihazırda çalışmalarını İzmir’de kendi atölyesinde sürdürmektedir.

« arasında 2 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “İnci Tarakçıoğlu

Comments are closed.