Nafi Çil

10 Aralık 2014-Written by admin
11 – 26 Aralık 2014 tarihleri arasında Nafi Çil resimleri Kedi Kültür Sanat Merkezinde sergileniyor.

“Biz Akatünvel Topluluğu Sanatçıları, felsefemizin amacı ‘Çağdaş İnsan Varlığı Kuramı’nda, ‘Sanat Ontolojisi’ temelinde, çağdaş ve evrensel değerleri temellendirmek, yapıtların temel düşünsel niteliğini tanımlamak, genelde sanatın estetik teorisini ortaya koymaktır. ‘Estetik-pratik’in, ‘estetik-teori’ ile birlikte gitmesi, sanat felsefemizin temel ilkesidir. Bu ilke; yaratma etkinliği içinde, insan varlığının evren içindeki serüvenidir. Felsefemize göre, sanat; insan evriminin, insan gelişmesinin tarihidir ve çağların ruhudur. Genç ya da yaşlı çocuklar için bir oyun alanı değildir, bir yetenek sergisi de değildir. Yaratma eylemi olan sanat; her çağın bütün varlıkla hesaplaşma etkinliğidir.

Her sanatçı sanatın kölesi olarak, genel anlamda sanata özgü olanı vermek zorundadır. O da bir eserin sonsuza değin sanatsal olma ögesidir. Bu öge, bütün insanlığı ve bütün çağları kapsayan bir ögedir.

Bir sanatçının aynı çağ içinde keşfedilebilmesi ancak; özgün ‘değerlendirme yetisi’ne sahip, yaratıcı bireylerle gerçekleşebilir.

Çünkü bizim değerleri ‘görmemizi’ sağlayan değerlendirme yetisi, duyusal ve de zihinsel kavrama yeteneğinden tümüyle ayrıdır.

Ve nasıl düşüncenin dâhileri varsa değerlendirmenin de dâhileri vardır. Ne yazık ki bu yeteneğe sahip kişiler de gerçek-sanatçılar kadar nadirdir.”

Nafi Çil, 2014

Did you like this? Share it!

0 comments on “Nafi Çil

Comments are closed.