Yusuf Tuvi, “Duvarların Dili” Fotoğraf Sergisi

 YUSUF TUVİ
“Fotoğraflarımda önemle sorgulamak istediklerim; İNSAN ve İNSANLIK HALLERİ’ dir.
Fotoğraf doğaya ve yaşama doğru yerden doğru zamanda bakma niteliği üzerine kurulu bir sanatsal üründür. Dil nasıl insanın kendini ifade aracı ise, fotoğraf ta sanatsal bir dildir. Mesajı olmalı ve izleyiciye keşfetme zevkini verebilmelidir. Fotoğrafı sanat yapan, mesajında belli bir duygu yoğunluğunun bulunmasıdır. Bu oluşumda ise bir bütün olarak fotoğrafçının kendisi vardır. Fotoğrafçıyı sanatçı yapan mesajı iletmedeki, özgünlük ve kişiselliktir. Bu da büyük birikim, çalışma ve gayret gerektirir. Bu nedenle fotoğrafın, fotoğrafçı için bir yaşam biçimi olması gerekir.” Diyor Yusuf Tuvi…
YUSUF TUVİ, 1938 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’ni bitirdi (1960). 1974 yılında fotoğrafa başladı. Fotoğraflarının birçok uluslararası FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) fotoğraf yarışmasında sergilenmesi üzerine, federasyonun AFIAP ünvanı ile ödüllendirildi (1983).
Yusuf Tuvi, 1985 yılında İstanbul’dakurulan FOG Fotoğraf Gurubu kurucu üyeleri arasında yer almıştır. FOG Gurubu 1986 yılında “Kazlıçeşme” ve 1987 yılında “Surlar “ sergilerini açarak ilk konulu sergi geleneğini başlatmış; ayrıca 1989 yılında“Birikimler “ adlı fotoğraf albümünü yayınlamıştır.
Fotoğrafları her yıl düzenli olarak ECZACIBAŞI yıllıklarına seçilmekte ayrıca foto- röportajları ATLAS, SKYLIFE ve ULUSOY TRAVEL gibi dergilerde yayımlanmaktadır. Defalarca gittiği New York kentinde çektiği fotoğraflar, DOĞAN KİTAPÇILIK tarafından basılan ve Serdar Turgut tarafından kaleme alınan, “NEW YORK” kitabında yer almıştır. On yıldır, Amerikan turizm acentesi Grand Circle turistlerine, Türkiye’nin her bölgesinden fotoğraflar içeren “OUR LAND OUR PEOPLE’’ (Doğamız İnsanımız) adlı saydam gösterisiyle ülkemizi tanıtmaktadır.
Dört fotoğrafı İSTANBUL MODERN’in koleksiyonuna kabul edilmiş ve sergilenmiştir. Birçok kişisel sergisi bulunmakta, saydam gösterileri düzenlemektedir. İstanbul İFSAK ve İzmir IFOD dernekleri üyesidir.
ÖDÜLLERİ:
İngiltere’deki uluslararası “BALLANTINE’S FINEST” yarışmasında, 15 bin fotoğraf arasında ilk ona girerek, özel ödül (1994)
İstanbul 6. Uluslararası FIAP fotoğraf yarışmasında “FIAP Gümüş Madalya” (1991) Almanya FOTO CREATİV Dergisi fotoğraf yarışması 1.liği (1986)
Almanya FOTO CREATİV Dergisi fotoğraf yarışması 1.liği (1985)
İspanya REUS 7. Uluslararası FIAP fotoğraf yarışması “FIAP Bronz Madalya” (1985)
Enka Holding Sanat Vakfı fotoğraf yarışması 1.liği ve beş mansiyon (1985)
IFSAK 8. Ulusal Fotoğraf Yarışması 2.liği (1984)
1. Devlet Fotoğraf Yarışması 3.lüğü (1983)
KODAK FİLM “Yaşam İçinde Çocuk” yarışması 1.liği (1982)

« arasında 2 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “Yusuf Tuvi, “Duvarların Dili” Fotoğraf Sergisi

Comments are closed.