Joze Ciuha

Joze Ciuha, Resim Sergisi / Painting Exhibition, 23 Haziran ~ 28 Ağustos 2015, Önceki 04~07 Aralık 2014

12 Nisan 2015 tarihinde vefat eden Jože Ciuha, 1924 Trbovlje doğumludur.

Ljubljana Güzel Sanatlar akademisinde eğitim görmüştür. 400 den fazla kişisel sergi açmış, 300 den fazla grup sergisine iştirak etmiştir. Bir çok ödül sahibidir. Preseren Ödülü, Jakobic Ödülü, Fransa Güzel Sanatlar ve Edebiyat Şövalye Ödülü, Avusturya Onursal Bilim ve Sanat Ödülü bunlar arasındadır. Rusya Sanat Akademisi üyesidir. Kendisini resim, grafik sanatlar, mozaik ve edebiyata adamıştır.

***

Jože Ciuha’nın Resimleri Üzerine:

ÇOK ŞEKİLLİ, FARKLI, ÇOK ANLAMLI

Jože Ciuha 1924 yılının Nisan ayında Trbovlje, Slovenya’da doğdu. Ljublijana Sanat Akademisi’nde resim bölümünde okudu. 1950 yılında mezun olmasının ardından Prof. S. Pengov’dan duvar resmi üzerine lisansüstü eğitimi aldı.

Eğitim amaçlı seyahatleri sırasında Avusturya, Batı Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, İtalya, İsveç, Polonya ve Sovyetler Birliği’ne gitti. Makedonya’ya gerçekleştirdiği gezileri, Bizans Sanatı ve genel olarak Doğu ile ilgili merakının ortaya çıkmasını tetikledi. 1959-1961 yıllarında Rangoon Üniversitesi’nde Prof. Luce’un altında Budist Sanat ve Felsefe eğitimi aldı. Bu sırada Hindistan, Pakistan, Endonezya, Tayland ve Kamboçya’yı gezdi.

1964 ve 1965 yıllarında Kızılderili uygarlıkları ile tanışma fırsatı bulduğu Güney Amerika seyahatini gerçekleştirdi.

Brezilya, Arjantin, Şili, Peru ve Bolivya’ya yolculuk etti. Serüvenlerinden çizim dolu eskiz defterleri ve iki kitabı için biriktirdiği materyallerle döndü; eski medeniyetler ile karşılaşmalarını ve zamanımızın insan ve olaylarını anlatan kitapları “The Petrified Smile” (terc.Taşlaşmış Tebessüm) ve “Conversation with Silence” (terc. Sessizlikle Sohbet). 1965 yılında Jože Ciuha, Western Michigan Üniversitesi’nde ziyaretçi sanatçı olarak çalıştı. Bu dönemde ABD ve Meksika arasında gidip geldi.

Bahsi geçen iki kitabının yanı sıra Levstik Prize ile ödüllendirilen ve bir çocuk kitabı olan “The Journey to Fairyland” (terc. Periler Ülkesine Yolculuk) yazdı. 1970lerde Jože Ciuha, art arda beş yıl boyunca Salzbug’da International Summer Academy’de resim dersleri verdi.

Birkaç yıl boyunca kitap illüstrasyonları yaptı. Resimden ayrı olarak, şu anda grafik sanat, goblen ve mozaik ile ilgilenmektedir.

ÇOK ŞEKİLLİ, FARKLI, ÇOK ANLAMLI
Jože Ciuha’nın Resimleri Üzerine

Tonko Maroević

***

Jože Ciuha, whom be lost on 12 April 2015, was born in 1924 in Trbovlje. He studied at the Academy of Fine Arts in Ljubljana. He presented his works at over 400 one-man and 300 group exhibitions. He received many awards, among them the Preseren Fund Award, the Jakopic Award, the French title of the Chevalier of Fine Arts and Literature and the Austrian Honorary Cross of Sciences and Arts. He is a member of the Russian Academy of Arts. He dedicated himself to painting, graphic arts, mosaic and literature.

« arasında 3 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “Joze Ciuha

Comments are closed.