Necla Çullu, “İzmir’de Porselen Rapsodisi”

El Dekoru Porselen Sanatçısı Necla Çullu 1997 yılında el dekoru porselen sanatçısı olma yolundaki ilk adımını attı.
Kendine özgü çizgi ve tasarımları ile donattığı ilk kişisel sergisini 2000 yılında açtı ve porselen dersleri vermeye başladı. 2000 yılında El Art Sanat Merkezinde çalışmalarını çeşitlendirdi. El Dekoru Porselen Sanatının yoğun bir şekilde yaşatıldığı Elma Sanat Merkezi’nde periyodik olarak düzenlenen seminerlere katılarak porselenlerine renk kattı. Amerikan El Dekoru Porselen konusunda da uzmanlaşan sanatçı Fransız ve Amerikan tekniklerini ağırlıklı olarak kullanarak porselenlerini dile getirmektedir.
Sanatçı, Almanya’da porselen sanatçısı olan Susanne Reisser’den Porselen Boyama’nın Modern Teknikleri konusunda eğitim alarak tekniğini daha da ileti bir düzeye taşımıştır.
Sanat Danışmanı Binzet Varol’un değerli deneyimlerinden de yararlanan Ek Dekoru Porselen Sanatçısı ve Eğitmeni Necla Çullu dünya’nın ortak dili sanat aracılığıyla üyesi olduğu Dünya Porselen Sanatçıları ve Eğitmenleri Derneği’nde aktif olarak fikir paylaşımında bulunmaktadır. Sanatçı, uluslararası dernekleri, yeni yayınları ve dünyaca ünlü sanatçıların çalışmalarını takip etmekte, yeni teknikler uygulamaktadır.
Sanatçının eserleri Türkiye’de Prestige Christoffel, Luxiva ve Kafta tarafından sanat severlerle paylaşılmaktadır. Sanatçı çalışmalarına Ankara’da devam etmekte; eserlerini www.cullu.com adresinde sergilemektedir.
Sanatçının Kişisel ve Karma Sergileri:
-Sandans Sanat Galerisi, Ankara, 2011, -Hollanda Yüksel Eğitim Enstitüsü – NIHA, Ankara, 2009, -KAJU Sanat, İstanbul, 2010 -Ankara Üniversitesi Sanat Evi – ANKÜSEV, Ankara, 2008, -Ulm Sanat Merkezi, Almanya, 2009, – Alanya Sanat Merkezi, Alanya, -2006 Ankara Üniversitesi Sanat Evi – ANKÜSEV, Ankara, 2009, -Can Akengin Sanat Galerisi, Giresun, 2003

« arasında 3 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “Necla Çullu, “İzmir’de Porselen Rapsodisi”

Comments are closed.