Oktay Anılanmert, 2015

OKTAY ANILAMERT
5 Mart 2015 Perşembe günü, Kedi Kültür Sanat Merkezi kapılarını Oktay Anılanmert’in “Serbestçe…” sergisi ile ziyaretçilerine açıyor. Türk Resim Sanatı’nın ustalarından olan sanatçının sergisinde değişik dönemlerde ele aldığı konular izlenebilir.

Anılanmert’in içinde yaşadığı kentin mitolojisini referans aldığı “Bosfor Efsanesi” bir dönüşüm simgesidir. Bu dönüşüm efsanede geçen Zeus’un güzel İO’yu karısı Hera’nın gazabından korumak için bir öküze çevirmesi ve İO’nun eski haline dönmek için Boğaz’ı geçmek zorunda kalmasına bir atıftır. İngilizce’de Bosphorus olarak adlandırılan Boğaz’ın yani Öküz Geçidi’nin adını bu efsaneden aldığına inanılmaktadır.

Sanatçının tüm çalışmalarında mekan soyuttur, boşluktur. Bu da kişiye bir denizin içi ya da gökyüzü algısı yaratabilmektedir. Anılanmert’in figürleri kadar bu boşluk algısı da eserlerde önem taşımaktadır. Boşluk içindeki figürler her zaman hareket halindedir. Figür ve nesneler, kolaylıkla algılanamayacak, yerçekimsiz bir mekanda yer almaktadırlar.

Amacı yaşamla ilgili konuları ele almak ve bunları soyut, gerçeküstü bir dille yorumlamak olan sanatçının konuları çağrışımlarla dolu, geniş kavramları içermektedir. Bu konular, minimalist anlatımlarla bazen espri-mizah, bazen de eleştiren bir yaklaşım içindedir.

Serbestçe…’de görülebilecek eserlerde sanatçının birçok çalışmasında olduğu gibi birbirine karışan figürler, aynı zamanda beraber sürüklenirler. Kompozisyonlarda, değişik canlıların bir arada izlenmesi, doğa ve insanı bir bütün olarak ele alan bir düşünceyi yansıtır.

“Oktay’ın resimleri, doğumu, yaşama isteğini, istikrarı ve yenilenmeyi yücelten resimler. Vücut her şeyin merkezinde: insan olma deneyimi, duyusal bir karşılaşma….

Nasıl karanlıktan ışık, biçimsizlikten biçim çıkarsa, burada her şey hareketten oluşuyor ve vücut, hayatın ta kendisi oluyor”

Lyvia Morgan 2008, Harvard Üniversitesi, Boston

Mart ayının önemli sanat etkinliklerinden olan sergi, içinde yer alacak Uluslararası Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hazırlanan ve 9 Mart’ta gerçekleşecek “Serbest İsyan” Cansu Ergin performansı ile birlikte izleyicilerine unutulmayacak bir deneyim vaadediyor.

« arasında 2 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “Oktay Anılanmert, 2015

Comments are closed.