Reyhan Özlen & Ayçe Bükülmeyen Dikmen

İzmir doğumlu olan Reyhan ÖZLEN ilk, Orta ve Lise öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1983’te Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Fakültesi’nden mezun oldu. Ege-Art Peyzaj Mimarlık Bürosu’nu kurarak mesleki etkinliklerine ve çalışmalarına başladı. Bazı kıyı belediyelerin peyzaj danışmanlıklarını üstlendi ve ortak projelere katıldı. 1982- 1983’te Çeşme konutları bahçe tasarım ve uygulamaları yaptı. 1983’te çeşitli kurum ve mağazalarda iç dekorasyon uygulamaları yaptı. 1987’de Egekoop çevre ve kademe plan ve projelerini hazırladı. 1987’de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Çevre Tasarımı ve Plantasyon projelerini standartlara uygun olarak hazırladı. Üç yıl süren uygulama ve iki yıl süren bakım süresinde ekibin şefliğini yaptı. 1992-1993’te Foça Denizkent Kademe Planları ve Peyzaj Tasarım Projeleri’ni hazırladı. 1994’te İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projeleri arasında gösterdiği “İnciraltı Rekreasyon Alanı ve Gençlik Parkı”nın peyzaj tasarım projelerini hazırladı. 1996’da Ortadoğu Turizm İnşaat ve Mimarlık Şirketi’nin kurucu ortağı oldu ve peyzaj mimarlık kısmını yönetti. 2003’te Fransız Sokağı- İstanbul Projesi’nde peyzaj çalışmalarını yürüttü. 2004’de İzmir Basmane Old City Projesi çalışmalarına başladı, hala ekip olarak proje geliştirme çalışmalarını sürdürmekte.

İzmir’in beş ayrı bölgesinde; Foça, Urla, Karaburun ve Menderes’te toplu orman bitkilendirmesi gerçekleştirdi. Her dönemde toplum ve çevre bilincini yüksek tutarak sivil toplum örgütlerinde yerini almış ve üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmiştir.

1981 Yılından bu yana Peyzaj Mimarlık çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir.

Mesleki faaliyetlerinin paralelinde fotoğraf sanatıyla da 1970’den bu yana hem izlenimci olarak hem de kurgucu olarak uğraşmaktadır.Fotoğraflarında göze ve kompozisyona önem vermiş, film karesine bağımlı kalmayıp özgür bir kompozisyon yaratmak ve kareyi kendi oluşturmak çabasındadır.

Bir çok kez kişisel, karma ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Yurtiçinde ve yurtdışında Fotograf Sergisi açmıştır

SİVİL TOPLUM ÇALIŞMALARI

1984’te Uluslararası bir çevre koruma örgütü olan Green Peace’e üye oldu ve faaliyetlerini destekledi.
1986’da İzmir Kültür ve Sanat Etkinlikleri Topluluğu’nu kurdu. Bu etkinlikler kapsamında çok sayıda İnsan- Doğa- Kent- Toplum ana başlığında söyleşiler düzenledi.
Klasikten caza oda müziği konserleri hazırladı.
1987’de Çevre korumaya başlamış olan Yeşil Hareket’e öncülük etti. Yine bu dönemde demokratik bir topluma ulaşmayı, barışı sağlamayı ve doğal dengenin bozulmasını önlemeyi ilke edinmiş Yeşiller Partisinin kurucu üyesi oldu. Yeşiller Partisi kapsamında Yeşil Panelleri hazırladı, Çevre- İnsan- Kent- Mimarlık konularında paneller düzenleyip yönetti.
1986’da “Deniz Kıyılarının Günümüzdeki Önemi, Kıyı Rekreasyonu ve Rekreasyonel Kullanımın Kıyılarda Oluşturduğu Sorunlar” konulu bir araştırma hazırladı ve bazı dergilerde makaleleri yayınlandı. Bazı kentsel sorunlarla, yerel yönetimle ve çevre korumacılığıyla ilgili tespitleri ve eleştirileri gazetelerde yayınlanmıştır.
1990’da Çeşitli platformlarda yer alarak toplumsal sorunlarla ilgili konulara dikkat çekmiştir.
1994’te Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyesi oldu, çeşitli faaliyetlere katıldı.
2003’te Rotary Kulübü üyesi oldu, çeşitli toplumsal ve çevre projelerinde faaliyet gösterdi.
2006’da İzmir’in eski kent merkezi Basmane’nin önemini vurgulamak amacıyla “Basmane Tarihi Mirası Koruma Derneği” kurucu üyesi ve başkanı olarak faaliyetlere başladı.
2006’da IWSA Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneğine katılarak sosyal projelerde bulundu.
2007’de Peyzaj Mimarları Odası tarafından meslekte 25. yıl onur plaketi almıştır.
2007’de İzmir Kent Konseyi Üyesidir ve İzmir ile ilgili projeler geliştirerek önermiştir.
2008 İZGEP İzmir Kent Kültürü ve Gelişim Platformu üyesidir.
2008 İZİKAD İzmir İş Kadınları Derneği üyesidir, geliştirici projelerde yer almaktadır. 8.Dönem İzmir Peyzaj Mimarları Odası 2.Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü. Halen mesleki çalışmalarını İzmir’de sürdürmektedir.

SERGİLERİ
1995’te Foça’dan Görüntüler
1996’da Komşu Kıyılar
1997’de Yaşam- Kültür- Derinlik- Yalnızlık
1998’de Yalnız Ağaçlar
2006’da Basmane Hep Vardı
2009’da Analar ve Çocuklar
2010’da Kadınım
2011’de Harran Kadınları
2012 de Berlin’de Harran Kadınları
2012’de, Kedi Kültür Sanat Merkezi’nde, Komşu Sular & Dizeler

Afrika, Amerika, Uzak Doğu, Rusya ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde fotoğraflar çekmiş, Bu çalışmalarıyla ‘Dünyanın Beş Bir Yanından’ adlı bir fotoğraf sergisi hazırlığındadır.

AYÇE BÜKÜLMEYEN DİKMEN

Bu sergideki eserlerin yanında yer alan dizelerin yazarı Ayçe Dikmen’dir.

İzmir doğumlu Ayçe Dikmen, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi mezunudur. Henüz üniversite yıllarında TRT ekranlarında program sunmaya başlamıştır. 2009 yılına kadar TRT 1, TRT 2, TRT INT gibi çeşitli kanallarda kadın, çevre, engelliler ve aktüel haber gibi birçok farklı alanlarda program hazırlayıp sunan Ayçe Dikmen ‘Memleketten Haber Var’, ‘Dört Mevsim Kadın’, ‘Doğayla Barış’ programlarından sonra, önemli başarılara imza atmış engellilerin konu edildiği ‘Hayata Dahiliz’ programında görev almıştır.

2006 yılından itibaren Hürriyet Gazetesi Ege ekinde her Pazar yayınlanan röportajlar yapmakta ve her Perşembe köşe yazmaktadır.

İngilizce ve Fransızca bilen Ayçe Dikmen evli ve bir çocuk annesidir. Kültürpark Rotary Kulübü’nün Kurucu Başkanı olan Dikmen, Rotary Bölge 3-H Projesi olan “Farkında Ol, Sağlıklı Yaşa” adlı Meme Kanseri Bilinçlendirme projesinin Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusudur.

« arasında 2 »

Did you like this? Share it!

0 comments on “Reyhan Özlen & Ayçe Bükülmeyen Dikmen

Comments are closed.